Kontakt

+48 664 000 061

Image
Image
Image
Image

Stomatologia ogólna

W Galileo Stomatlogia oferujemy kompleksową gamę podstawowych i zaawansowanych zabiegów stomatologicznych, które pomogą Ci zachować śnieżno-biały i  zdrowy uśmiech. Nasi wykwalifikowani i doświadczeni stomatolodzy są dobrze zaznajomieni z najbardziej zaawansowanymi technikami i technologiami dostępnymi w stomatologii i są w stanie wykonać praktycznie każdy zabieg tutaj, w zaciszu naszego gabinetu. Nasz zespół higienistek posiada wiedzę i umiejętności niezbędne do zapewnienia Tobie i Twojej rodzinie możliwie najskuteczniejszej opieki stomatologicznej.

LECZENIE PRÓCHNICY

Zniszczona struktura zęba niestety nie regeneruje się, a jedynym sposobem powstrzymania próchnicy jest leczenie.

Celem leczenia jest zachowanie zęba i zapobiegnięcie ewentualnym dalszym powikłaniom. 

Wypełnienie zębów polega na usunięciu uszkodzonych tkanek zęba (próchnicy) i umieszczenie w ich miejsce materiału przeznaczonego do odbudowy zębów. 

LECZENIE KANAŁOWE 1-WIZYTOWE

Leczenie kanałowe (endodontyczne) to często wykonywana procedura stomatologiczna umożliwiająca utrzymanie "chorego" zęba w jamie ustnej Pacjenta na wiele lat. Każdy ząb posiada komorę i system kanałów korzeniowych, w których znajduje się tzw. miazga zęba, popularnie nazywana przez Pacjentów nerwem. W zależności od rodzaju zęba (siekacze, kły, przedtrzonowce, trzonowce), występuje od jednego do pięciu kanałów korzeniowych.

Leczenie kanałowe polega na usunięciu miazgi (żywej, zmienionej zapalnie lub martwej) z komory i kanałów korzeniowych, dokładnym oczyszczeniu wewnętrznych ścian korzeni zęba, dezynfekcji wnętrza zęba, osuszeniu i szczelnym wypełnieniu kanałów korzeniowych na całej długości. W naszym gabinecie w większości przypadków leczenie kanałowe przeprowadzane jest na jednej wizycie. 
Jest to najbardziej wydajna, skuteczna i pewna terapia endodontyczna.

Gwarancja i ryzyko
Leczenie kanałowe obarczone jest niestety dużym odsetkiem niepowodzeń wczesnych i odległych. Nie istnieje pojęcie gwarancji na leczenie kanałowe, tak jak i nie ma gwarancji na inne zabiegi medyczne, lecz jest gwarancja rzetelnego wykonania. Doświadczenie lekarzy, nowoczesne technologie wspomagające nawigację i udrażnianie kanałów korzeniowych, ich dezynfekcję oraz szczelne wypełnienie, powoduje zmniejszenie ryzyka powikłań do minimum.

Leczenie po leczeniu
Rewizję leczenia kanałowego, czyli ponowne leczenie endodontyczne (reendo) przeprowadza się gdy:

  • widoczne są na zdjęciu rentgenowskim nieprawidłowości w przebiegu wypełnienia kanałów korzeniowych, ząb jest niebolesny lecz zakwalifikowany do dalszego leczenia protetycznego lub ortodontycznego,
  • obecne są złamane narzędzia endodontyczne perforujące ściany zęba lub przechodzące poza jego wierzchołek,
  • występują widoczne na zdjęciu rentgenowskim zmiany w kości, które nie wygoiły się po uprzednim leczeniu kanałowym.

Ponowne leczenie kanałowe tzw. REENDO jest procedurą bardzo skomplikowaną, wymagającą odpowiedniego sprzętu (mikroskop, mechaniczne narzędzia rotacyjne, radiowizjografia) i dużego doświadczenia lekarza.

Zabieg polega na usunięciu materiału wypełniającego kanały, odnalezieniem pominiętego kanału czy zlokalizowaniem i usunięciem fragmentu złamanego narzędzia kanałowego. Często leczenie REENDO rozpoczyna się od usunięcia uprzednio założonego wkładu koronowo korzeniowego, wzmacniającego zęba.
Należy pamiętać, że zabieg ten obarczony jest ryzykiem niepowodzenia, polegającym na perforacji ścian korzenia zęba, pęknięciu ścian korzenia zęba, czy też złamaniu narzędzi podczas klinowania się w niedrożnym świetle kanału.
Ponowne leczenie kanałowe jest tym trudniejsze, im dłuższy czas upłynął od leczenia pierwotnego.

Dochodzi bowiem do zwapnienia i zmniejszenia światła kanału korzenia zęba lub jego całkowitej obliteracji (zamknięcia światła kanału korzeniowego).

LECZENIE DZIECI 

W Galileo Stomatologia szczególną uwagę poświęcamy leczeniu najmłodszych pacjentów. Wszystkie zabiegi są bezbolesne. To niezwykle ważne, aby nasze dzieci już od najmłodszych lat były objęte profesjonalną opieką stomatologiczną.

Nasza opieka stomatologiczna dzieci obejmuje:
  • profilaktykę i ocenę wad zgryzu
  • leczenie próchnicy (w tym zębów mlecznych)
  • profesjonalną profilaktykę fluorkową w celu zapobiegania próchnicy
  • uszczelnianie bruzd zębów stałych (lakowanie)
  • nauczanie jak szczotkować zęby i dbać o higienę jamy ustnej
  • usuwanie kamienia i osadu nazębnego
  • zabiegi chirurgiczne ( ekstrakcje zębów, plastyka wędzidełek wargi i języka)

LECZENIE KOBIET W CIĄŻY

Szczególnym okresem w życiu kobiety jest ciąża.

Wbrew panującym opiniom, podczas ciąży można, a nawet trzeba leczyć zęby! 
Rozwijający się stan zapalny, któremu sprzyja ból może zagrażać dziecku. Przyszłe młode mamy bardzo często (niestety) sięgają po środki przeciwbólowe i nie decydują się na wizytę w gabinecie stomatologicznym - zachowanie takie jest lekkomyślne, bowiem stan zapalny sam nie zniknie, a przeszywający ból będzie narastał z każdą kolejną godziną. Stan zapalny jest groźny dla dziecka, gdyż wszelkie toksyny bakteryjne mają bezpośrednią styczność z płodem.

Aby uchronić nienarodzone maleństwo przed jakimikolwiek wadami niezbędna jest profilaktyka oraz wyleczenie wszelkich ubytków przed zajściem w ciążę (o ile jest to możliwe). Należy wiedzieć również, iż w pierwszym trymestrze ciąży większość kobiet cierpi z powodu nawracających nudności (wymiotów), które doprowadzają do uszkodzenia szkliwa i nasilają rozrost istniejących już ubytków próchnicowych. To nasilające się zmiany próchnicze, choroby przyzębia, zwiększona ruchomość zębów, wrażliwość dziąseł na ból i krwawienie, a także przykry zapach z ust są najistotniejszymi problemami skłaniającymi kobietę w ciąży do wizyty w gabinecie stomatologicznym.

Podczas dziewięciu miesięcy ciąży oraz podczas karmienia piersią zęby bardziej niż zwykle narażone są na próchnicę. Dziecko wyciąga z kobiety witaminy i wapń, co przyczynia się niszczeniu zębów. Nasilenie zmian próchnicowych w ciąży wynika głównie z zaniedbań higieny jamy ustnej, nasilonego łaknienia i częstego podjadania pokarmów wysokowęglowodanowych. Jest również związane z kwaśnym odczynem śliny w okresie ciąży oraz uszkodzeniem szkliwa w wyniku wymiotów ciężarnych. Pod wpływem estrogenów dziąsła ulegają przerośnięciu i przekrwieniu, co sprzyja ich rozpulchnieniu oraz krwawieniom. Kobietom w ciąży zaleca się płukanie jamy ustnej rozcieńczonym płynem z zawartością fluoru. Nie zaleca się mycia zębów szczoteczką bezpośrednio po wymiotach, gdyż nasila to uszkodzenia szkliwa. U kobiet tych wskazane jest również płukanie jamy ustnej 0,12% roztworem chlorheksydyny np. Corsodyl, Eludril.

Opieka stomatologiczna nad kobietą ciężarną jest szczególnie ważna ze względu na to, że stan zdrowia jamy ustnej kobiety ma istotny wpływ na przebieg i czas zakończenia ciąży.

Zakres leczenia stomatologicznego w okresie ciąży

Kobiety w ciąży, jak w żadnym innym okresie swojego życia, potrzebują planowej i troskliwej opieki stomatologicznej. Wbrew obiegowym opiniom, W OKRESIE CIĄŻY NIE MA PRZECIWWSKAZAŃ DO PRZEPROWADZANIA DENTYSTYCZNYCH ZABIEGÓW PROFILAKTYCZNYCH I LECZNICZYCH.

Najbezpieczniejszym okresem jest jednak drugi trymestr. Pierwsze trzy miesiące to bowiem okres szczególny - czas kształtowania się płodu i rozwoju najważniejszych organów, a w trzecim trymestrze, ze względu na niedogodności związane z wielkością brzucha, leczenie może być utrudnione. Mimo, iż wymaga to nieco więcej starań niż zwykle, wszystkim problemom z zębami podczas ciąży można zapobiec dzięki profilaktyce, regularnym kontrolom i odpowiedniemu leczeniu.

BIAŁE WYPEŁNIENIA 

Wypełnienia w kolorze zęba stanowią trwałe, estetyczne rozwiązanie problemu uzupełnienia ubytków zęba. Nazywane również białymi wypełnieniami lub wypełnieniami kompozytowymi, ten powszechny zabieg dentystyczny polega na użyciu materiału w kolorze zęba do wypełnienia ubytków i szczelin w celu zapewnienia wytrzymałości, stabilności i naturalnego wyglądu zęba.

Wypełnienia w kolorze zęba przeszły długą drogę od tradycyjnych wypełnień rtęciowych (amalgamatowych) stosowanych w stomatologii wiele lat temu i mogą stanowić skuteczne rozwiązanie dla pacjentów w każdym wieku. Stosujemy najnowocześniejsze materiały kompozytowe.

USUWANIE WYPEŁNIEŃ AMALGAMATOWYCH 

Amalgamat, to materiał do wypełnień zęba który zawiera w sobie odpowiednie proporcje rtęci, miedzi, cynku i srebra.  Z uwagi na zawartość metali bardzo dobrze przewodzą ciepło, co powodować może odczucie bólu przy spożywaniu zimnych lub ciepłych posiłków.

Amalgamaty zawierające toksyczną rtęć mogą wpływać na jej kumulację w tkankach, co może powodować alergię, występowanie chorób autoimmunologicznych oraz neurologicznych.  

W Polsce zabronione jest stosowanie tego rodzaju wypełnień u kobiet w ciąży, matek karmiących i dzieci. 

W naszym gabinecie usuwamy wypełnienia amalgamatowe według procedury SMART która została wyznaczona przez międzynarodową organizacje IAOMT, która zobowiązuje stomatologów do przestrzegania m.in. :

  • fotel stomatologiczny powinien być zaopatrzony w separator do amalgamatów, by rtęć nie przedostawała się do środowiska,
  • wszystkie osoby przebywające w gabinecie podczas zabiegu muszą być zaopatrzeni w odzież ochronną, jednorazową,
  • personel gabinetu powinien używać vinylowych rękawic ochronnych
    lekarz oraz asysta powinni być zaopatrzeni w szczelne maski oddechowe z odpowiednimi filtrami do rtęci,
  • Pacjent powinien być podłączony pod zewnętrzne źródło tlenu przez maskę nosową lub wąsy, by nie inhalował oparów uwalnianych z usuwanych wypełnień,
  • koferdam powinien ochraniać jamę ustną pacjenta w gabinecie powinien być używany ślinociąg i ssak,
  • zabieg powinien być wykonany przy dużym użyciu wody by zminimalizować temperaturę zabiegu,
  • amalgamat powinien być przecięty na fragmenty za pomocą specjalnych wierteł i usunięty w możliwie największych kawałkach,
  • gdy proces usuwania amalgamatów jest zakończony, pacjent powinien bardzo dokładnie wypłukać usta wodą
Nie przestrzegając standardów SMART personel oraz pacjenci narażeni są  na duże ryzyko związane ze zbyt dużą ilością oparów rtęci, które ulatniają się podczas zabiegu (nawet 4krotnie).